X
تبلیغات
رایتل

قاضی دادگستر

همایش سراسری قضات دادگستری استان تهران

 

زمان: پنجشنبه 15/12/1387  

مکان: مجتمع فرهنگی- ورزشی شهید بهشتی  

تهیه  و تنظیم:

زهرا عبادی- دادیار اظهارنظر دادسرای عمومی و انقلاب تهران  

به نام حضرت دوست 

یک ذره خورشید، از کهکشانها            یک پنجره ابر، از آسمانها  

 

یک قطره دریا ، یک چکّه شبنم         یک موج کوچک، از بیکرانها  

دیگر نخواهم، چیزی خدایا !            غیر از دلی ساده ، آیینه آسا  

غیر از دلی ساده، چون آسمانها   چون ساحل افتاده در پای دریا  

چیزی نخواهم ، جز بوی گندم       جز برق شادی، در چشم مردم  

جز یک ترانه ، جز یک ترنّم             یک غنچه لبخند، یک گل تبسم  

یک- آغاز جلسه با تلاوت آیات وحی و خواندن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران 

 دو- عرض خیر مقدم به مدعوین و حاضرین ارجمند توسط رئیس کل محترم دادگستری استان تهران ، جناب آقای آوایی 

سه- سخنرانی جناب آقای دکتر سید محمود طباطبایی، استاد محترم دانشگاه ، در خصوص مسأله اختلالات روانی و بیان ویژگیهایی از افراد بهنجار و نابهنجار: 

الف_ ویژگیهای افراد نابهنجار....

 

1_ مجادله طلب بوده و گاه راجع به مسائل و اختلافات ساعتها به مجادله با طرف مقابل می پردازند.

2_ تصوراتشان در مورد شخصیت و هویت خود در موقعیتهای مختلف دچار تزلزل و تعارض می شود بگونه ای که ممکن است در شرایطی خود را در جنس زن و در شرایط دیگر خود را در جنس مرد تصور و تجسم نمایند.

3_ نسبت به دیگران سوء ظن داشته و اعتماد نمی نمایند.

4_ کلکسیونی از مدارک علیه مخاطب خود نگهداری می نمایند ؛ قضات محترم نیز در جریان کار خود قطعاً با افرادی اعم از شاکی یا متهم پرونده برخورد می نمایند که مجموعه ای از دلایل و مدارک را علیه طرف مقابل خود دارند.

5_ از کاه کوه می سازند.

6_ لیست سیاهی از دیگران تهیه نموده اند که هر روز بر تعداد اعضای این لیست افزوده می شود.

7_ استعداد مرموز و قدرت فراوان در اعمال نفوذ در دیگران دارند به گونه ای که با بکارگیری الفاظ  و واژه های محبت آمیز و حرکات غیر معمول نظیر گریستن یا تلطیف لحن کلام قدرت تصمیم گیری صحیح را از مخاطب خود سلب نموده و چه بسا منجر به تردید وی در رأی صادره یا حتی تغییر رأی وی می گردند. در مراجع قضایی نیز قضات باید مراقب این قبیل تعاملات باشند خصوصاً در پرونده های خانوادگی  که زن و مرد با بیان حقوق و تکالیف خود در محیط خانواده و همسو نمودن مقام قضایی با خود ممکن است زمام کار را از اختیار قاضی محترم خارج سازند یا وارد حریم خصوصی آن مقام گردند. مقام قضایی هیچ گاه نباید به این افراد اجازه  ورود به حریم خصوصی خود را بدهد. وکلای دادگستری نیز بعضاً اینگونه اختلالات روانی را که در موکلین ایشان وجود دارد کمرنگ نموده و منجر به برائت خطرناکترین متهمین می گردند.

8_خود ستایی نموده ، خود را متمایز از دیگران دانسته و در محیط کاری یا سایر اجتماعات مغرور هستند ، برای خود موقعیت متمایز و جایگاه خاصی نسبت به دیگران قائل می باشند.

9_ دچار وسواس فکری و یا عملی می باشند.

10_ نسبت به افراد محیط پیرامون خود ایثار بیش از حد نشان می دهند مثلاً در جهت رفاه حال دیگران و برای راحتی ایشان بیش از اندازه خود را دچار مشقت می نمایند.

11_ بیش از اندازه خود را در گیر مسائل کاری می نمایند و از تفریح و لذتهای دنیوی متمتّع نمی شوند.

 

ب_ ویژگیهای افراد بهنجار

1_ داشتن نگرشی مثبت نسبت به خود2 _ تفکر و تأمل در وجود خود و شکر گزاری از خداوند به خاطر این آفرینش و حمد الهی از جهت اعطای نعمتهای بیکران او3_ توانایی برقراری روابط سالم با دیگران4_ لغزش ایشان اندک می باشد. 5_ به گونه ای عمل می کنند که گویی در رفاهند. 6_ قدرت زیادی برای رویایی با مشکلات زندگی دارند. 7_ خود بزرگ بین نمی باشند. 8_ جز نیکی از آنها انتظار نمی رود. 9_ دوری گزیدن آنها از جمع ناشی از خودبزرگ بینیشان نبوده و نزدیک شدن ایشان به افراد از روی طمع نمی باشد. 10_ در تهیدستی آراسته و شرافتمند می باشند. 11_ امانتدار بوده و هیچگاه خیانت نمی نمایند. 12_ از گرفتاری و بدبختی دیگران شاد نمی شوند.

چهار- پذیرایی

پنج- سخنرانی جناب آقای آوایی : تشریح سازمان و عملکرد دادگستری استان تهران تا سال 1387

شش_ سخنرانی ریاست عالیقدر قوه قضائیه ، حضرت آیت ا... هاشمی شاهرودی ، _ دامت توفیقاته_:

 

1_ تشریح وضعیت بکارگیری فنا وری ( آی تی ) در قوه قضائیه و بیان ضرورت توسعه گستره کاربرد این تکنیک در راستای نیل به توسعه و عدالت قضایی ( قوه قضائیه الکترونیک ) از طریق رعایت دو اصل دقت و سرعت در رسیدگیهای قضایی همچنین دسترسی آسان و سریع مقامات قضایی به قوانین و مقررات موضوعه ومنابع فقهی معتبر به منظور لحاظ کلیه منابع حقوقی و قضایی موجود در طریق دادرسی و اتخاذ تصمیم.

2_ تلاش در راستای احقاق حق و اجرای عدالت به معنای گسترده آن امری فراتر از قانون ؛ بدین معنا که سکوت ، نقص ، اجمال یا تعارض قوانین نباید مانع اجرای عدالت باشد. اگر از اجرای قانون اشکالی ایجاد می شود این از رسالتها ی  قضات است که  با ارائه پیشنهادات سازنده در صدد تغییر ، اصلاح یا تکمیل قانون برآیند.

3- ضرورت ریشه یابی مشکلات و اختلافات مدنی و جزایی  حادث میان افراد ، از سوی قضات محاکم و ارائه راهکار جهت حل مشکل و از بین بردن منشأ اختلاف.

4_ ضرورت دقت در صدور قرارهای بازداشت موقت نسبت به متهمین و بسنده نمودن به موارد بسیار خاص، آن هم با لحاظ معیارهای قانونی نه فقط  بر اساس ظاهر عبارات مقنن ( ضرورت بهره گیری از اختیارات قضایی جهت کاهش موارد صدور بازداشت موقت متهمین ).

هفت- تقدیر از صاحبان قلم مراجع قضایی سطح دادگستری استان تهران

هشت- اقامه نماز ظهر و عصر و صرف ناهار. /  پایان

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)