X
تبلیغات
رایتل

قاضی دادگستر

زهرا عبادی-دادیار دادسرای عمومی و انقلاب تهران

به نام مهرآفرین بی همتا


نوازنده سه تار داوری و سراینده نغمه دادگری، زهرا عبادی فرزندعلی و رعنا، با نام مستعار شکیبا عارف، به سال 1359 در شهر تهران دیده به دیدار هستی گرانمایه روشن نمود. کودکیش مملو از نشاط و هیجان و گه گاه جان مایه دردسر بینوا والدین در خانه و مدرسه بسر شد. تعارض صورتی آرام و سیرتی ناآرام و متفکر اولیای جان را بکرات به مداخله و مددرسانی وامی داشت. از این حواشی بگذریم. گاه عشرت و دانش آموزی فرا رسید. تحلیل نظام آموزش و پرورش آن دوران خارج از حوصله این نوشتار است. موازی با نوسانات زندگی دوران 19 ساله تحصیلات رسمی و سازمان یافته خاتمه یافت.


از ثمرات ملموس مسیر متعال تحصیل و از باب تداعی خاطره ها و مقایسه میان اوضاع گذشته و حال ذکر موارد ذیل خالی از لطف نیست:


·         رتبه چهارم کشوری آزمون ورود به مراکز پیش دانشگاهی؛

·         رتبه اول کشوری آزمون آزمایشی ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور؛

·         رتبه ششم سهمیه منطقه یک آزمون ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور(مشمول تعریف بعمل آمده از نخبگان کشوری از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)؛

·         پذیرش در رشته حقوق دانشگاه تهران؛

·         فارغ التحصیل رشته علوم قضایی از دانشکده علوم قضایی تهران؛

·         فارغ التحصیل رشته حقوق خصوصی از دانشگاه مفید.

و همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، تکیه بر مسند ریاضت بار قضا به عنوان:


·         قاضی تحقیق دادگستری استان گیلان- رشت؛

·         دادیار تحقیق، اجرای احکام، اظهارنظر و ناظر زندان دادسرای عمومی و انقلاب رشت،

·         دادیار اظهارنظر و اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب تهران.

 

از صعوبت امر قضا دوستان جان به مناسبت های مختلف ، فراوان سخن گفته اند. در حال گذران آخرین روزهای دوران کارآموزی در یکی از شعب دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب تهران بودم. با مشاهده تراکم پرونده ها و به تبع مراجعات مکرر انسان های بغایت شریف و البته ناچار، از دادیار خردمند و عارف مسلک شعبه سؤال کردم از این همه کار و آن همه پاسخ گویی اثری از دلتنگی و ترش رویی در شما نمایان نیست. عالیجناب متواضعانه فرمودند رسالت ما گشودن گره ای از مشکلات بندگان خداست.


از حیث تشحیذ اذهان منور مخاطبان گرانمایه می توان گفت قضاوت عبادتی است به مانند نماز؛ به فراخور تعداد رکعات و کیفیت آن، گاه ادای آن جان می طلبد و گاه اجرای آن آسان. آن گاه که با دادستانیِ قانون مدار و هنرمندانه قضاتِ ایثارگر، داد مظلومی ستانده شده، حق رو به زوالی احیا گردد، آن جا که یاغی از گردنکشی و ایجاد شکاف در سلامت نظام اقتصادی، فرهنگی و نظامی اجتماع و آرامش جسمانی و روحانی اعضای آن بازداشته شود؛ گزاف نیست گر گفته شود چتر عنایات خاص الهی سایبانی بر سر رهرو طریق عدالت و دادگری خواهد بود. آمین!

در این مجال اندک به نظرم آمد که شاید ذکر مطلبی خالی از لطف نباشد؛ قضاوت صحیح حاصل سالیان دراز کسب تجربه و تحصیل دانش- نه صرفا در مفهوم آکادمیک- است که بی تردید ترتیب این مقدمات، تشنگان عدالت را در مقام قضا و دادگری، فریادرس مبتلایان به بزهکاری و بزهدیدگی خواهد بود و ترک آن دو، به جهت یأس افراد اجتماع  از سازمان قضایی و سلامت آن، قانون گریزی و خودمحوری ایشان را به بار خواهد آورد.


تا طلوعی دیگر

لحظه هاتان سرشار از نشاط و ارجمندی!


نظرات (8)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام خانم عبادی واقعا افتخار میکنم که دوستی مثل شما دارم یادش به خیر دبیرستان نرجس وخانم مظهری وباقی معلمین دلسوز انجا خیلی دوست دارم ادرسی از شما داشته باشم
دوشنبه 23 دی 1392 ساعت 10:04
امتیاز: 0 0
واقعا تبریک میگم عزیزم درود به تو :-*
دوشنبه 11 شهریور 1392 ساعت 02:41
امتیاز: 0 0
با سلام حضور شما
اشخاص بزرگ و با همت به کوه مانند هر چه به ایشان نزدیک شوی عظمت و ابهت آنان بر تو معلوم شود و مردم پست و دون همانند سراب مانند که چون کمی به آنان نزدیک شوی به زودی پستی و نا چیزی خود را بر تو آشکار سازند.
وسعت دنیای هر کس به اندازه وسعت تفکر اوست.
پایدار مانید.
یکشنبه 2 بهمن 1390 ساعت 01:33
امتیاز: 0 0
سلام خانم
قلم خوبی دارین گیرا وشیواودوچیز باعث شد بنویسم براتون:1-هرچی میگشتم ببینم قضاتم با اینترنتم کار دارن یا نه که الحمدلله یافتم.2-از بچه های پردیس قم بودین که خودم آنجا درس خواندم.منم امتحان قضاوت دادم با همه شایستگیم بهم گفتن :تو کارت معافیت پزشکی داری بعد از طی تمام مراحل گزینش واختبار.خیلی اعصاب خورد کن بود.موفق باشید.
جمعه 11 آذر 1390 ساعت 20:35
امتیاز: 0 0
با سلام
با مطالعه دقیق معرفی شخصی وشخصیتی که از خودتون انجام داده بودید ودر همه جهات درپیشرفت خود خدا وخانواده وارزشهای معنوی را موثر شمردید بسیار ستودنی است .امید وارم در هر حال ودر هر موقعیتی که انشاءالله توفیق خدمت پیدا می کنید مشمول ادعیه پاک وسحرگاهی حضرت صاحب الامر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) قرار گیرید . راز این همه موفقیت شمارا در احترام بیانی وعملی به والدین می دانم.موفق باشید.محمد امین غفاری دادیار دادسرای عمومی وانقلاب اقلید فارس ارشد حقوق خصوصی ودانشجوی دکتری )۰۹۱۷۸۴۹۴۴۵۸
دوشنبه 26 اردیبهشت 1390 ساعت 22:50
امتیاز: 0 0
منم اسمم زهرا عبادی است خوشحال هستم که با یک همنام خودم آشنا شدم برای شما بهترین ها را آرزومندم
چهارشنبه 29 دی 1389 ساعت 23:00
امتیاز: 0 0
برام خیلی جالبه که توی این شرح حال هیچ جمله ای ، کلمه ای،به قول حقوقی ها هیچ مفهومی و منطوقی در خصوص خطیر بودن امر قضا نگاشته نشده است . سوف تعلمون
دوشنبه 4 مرداد 1389 ساعت 13:21
امتیاز: 0 0
خیلی طولانی بود واقعا راست میگن خانما ...
سه‌شنبه 3 آذر 1388 ساعت 22:48
امتیاز: 0 0