X
تبلیغات
رایتل

قاضی دادگستر

قانون خانواده آلمان مخالف با حقوق بشر تشخیص داده شد

حق حضانت، جزو حقوق بشر است 

دیوان عالی اتحادیه اروپا، حق پدران ازدواج نکرده را تقویت کرد. این حکم قانون خانواده در آلمان را دگرگون خواهد کرد. تاکنون حق حضانت فقط برعهده مادران بود  

طبق قانون خانواده در آلمان، نگهداری و تربیت اطفال بر عهده زن و شوهر است. اما در صورتی که طرفین ازدواج نکرده باشند و به واسطه وجود اختلاف از ...

هم جدا شده باشند، آنوقت حضانت فرزند به مادر واگذار می‌شود. مگر اینکه با توافق رسمی مادر، پدر کودک نیز در آن سهیم شود.

طبق نظر دیوان عالی اتحادیه اروپا در استراسبورگ، این قانون به صورت یک‌جانبه حق مادر را تقویت می‌کند و در تضاد با کنوانسیون حقوق بشر اتحادیه اروپاست. براساس حکم این دادگاه، قانون حق حضانت آلمان، باعث تبعیض در حق پدرانی است که ازدواج نکرده‌اند.

شکایت یک پدر

با شکایت هورست تساونگر یک موزیسین اهل کلن، قانون خانواده آلمان مخالف با حقوق بشر تشخیص داده شد. او با دوست‌اش به مدت پنج سال زندگی مشترک داشت. حاصل آن یک دختر است که امروز ۱۴ سال دارد.

او پس از مدتی از شریک زندگی‌اش جدا می‌شود، اما برخلاف خیلی از پدرها که حتی اجازه دیدن فرزندشان را هم ندارند، هورست تساونگر می‌توانست با اجازه مادر دو روز در هفته از فرزندش نگهداری کند.

اما او می‌خواست که پدری با حقوق برابر در امر نگهداری و تربیت فرزندش باشد. تساونگر می‌گوید: «مادر فرزند در هر بحثی از موضع قدرت تصمیم می‌گرفت. زیرا او به تنهائی از حق حضانت برخوردار بود و حق حضانت مشترک را رد می‌کرد».

طبق پاراگراف ۱۶۲ قانون خانواده، حق حضانت کودکانی که والدین آنها ازدواج نکرده باشند تنها برعهده مادر است. فقط درصورتی که مادر رسما" حق حضانت پدر را بپذیرد، آنگاه او از حقوق برابر برای نگهداری از فرزند برخوردار است. دیوان عالی آلمان در سال ۲۰۰۳ بار دیگر بر آن صحه گذاشت و این قانون را مطابق قانون اساسی آلمان دانست.

تغییر در قانون آلمان

براساس تصمیم دیوان عالی اتحادیه اروپا که با شکایت هورست تساونگر صورت گرفت، قانون خانواده آلمان مطابق با کنوانسیون حقوق بشر اروپا که ۴۷ کشور آن را امضا کرده‌اند، نیست.

طبق تصمیم این دادگاه، حق حضانت در مورد کودکانی که والدین آنها ازدواج کرده‌اند بصورت مساوی برعهده زن و شوهر است که در صورت اختلاف در دادگاه رسیدگی می‌شود. بنابراین پدران ازدواج نکرده نیز حداقل از حق رسیدگی یک دادگاه به خواست خود برخوردار هستند.

این حکم بدون شک قانون خانواده در آلمان را دگرگون خواهد کرد. با این حال وزیر دادگستری آلمان گفت که ما منتظر نتایج تحقیقات در این زمینه هستیم که اواخر سال ۲۰۱۰ منتشر خواهد شد.

پسر جوان به دلیل ترکیدن آدامس جان باخت

رسانه‌های «اوکراین» اعلام کرد: یک دانشجوی شیمی در شمال این کشور حین جویدن آدامس و به دلیل ترکیدن آن در دهانش جان باخت.

به گزارش ایسنا، رییس پلیس منطقه «کونوتوپ» در شمال «اوکراین» در مصاحبه‌ای با رسانه‌های دولتی این کشور، عنوان کرد: این پسر 25 ساله که دانشجوی دانشکده پلی تکنیک «کیف» در اوکراین بود، هنگام کار با کامپیوتر خود و در منزلش به دلیل ترکیدن آدامس جان خود را از دست داد.

وی خاطر نشان کرد: در گزارش همسایگان این مرد جوان آمده است که صدای بلند ترکیدن این آدامس در بیرون از اتاق این پسر جوان شنیده شد.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، این حادثه اواخر روز شنبه هفته جاری رخ داد و خویشاوندان و همسایگان این پسر جوان،‌ بلافاصله پس از شنیدن این صدای بلند به اتاق وی رفته و متوجه شدند قسمتی از صورت این پسر با ترکیدن آدامس از بین رفته است.

در گزارش این خبرگزاری همچنین آمده است که در آزمایشات لابراتوار پلیس منطقه «کونوتوپ» این موضوع مشخص شد که سطح این آدامس که جان این پسر 25 ساله را گرفت که با ماده‌ای شیمیایی که نوع آن مشخص نشده است، پوشیده شده بود و در تماس با بزاق دهان به اسید سیتریک و مواد انفجاری تبدیل و پس از آن منفجر شده است.

گفتنی است، تحقیقات در مورد چگونگی قرار گرفتن و یا مخلوط شدن این ماده انفجاری با آدامس توسط کارشناسان منطقه ادامه دارد، همچنین مقامات پلیس از دادن اطلاعات بیشتر در این رابطه با این حادثه خودداری کردند، چرا که احتمال ترس عمومی وجود دارد.

لازم به ذکر است، بازرسان پلیس اوکراین این احتمال را می‌دهند که این رویداد با فعالیت‌های باندهای جنایتکار در این کشور مرتبط باشد.

منبع: تابناک

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)