X
تبلیغات
رایتل

قاضی دادگستر

سئوالات آموزش غیرحضوری قضات دادسرای عمومی و انقلاب مهرماه 1388

کار مشترکی از :

خانم زهرا عبادی - دادیار اظهارنظر دادسرای عمومی و انقلاب تهران 

آقای رضا نجفی - دادیار تحقیق دادسرای عمومی و انقلاب تهران 

 

قسمت اول 

مقدمه

« ... و باید گزیده‌ترین سران سپاه نزد تو آن بود که با سپاهیان یار باشد و آنان را کمک کار و از آنچه دارد بر آنان ببخشاید، چندانکه خود و کسانش را که به جای نهاده اند ، شاید تا عزم همگیشان در جهاد با دشمن فراهم آید. چه مهربانی تو با آنان دلهایشان را به تو مهربان نماید.

سپس در کار عاملان خویش بیندیش و پسِ آزمودن به کارشان بگمار و ...

به میل خود و بی مشورت دیگران به کاری مخصوصشان مدار که به هوای خود رفتن و برای دیگران ننگریستن ستمگری بود و خیانت ؛ و عاملانی اینچنین را در میان کسانی جو که تجربت دارند و حیا ، از خاندانهای پارسا که در مسلمانی قدمی پیشتر دارند و دلبستگی بیشتر .. اخلاق آنان گرامی‌ترست و آبروشان محفوظ‌تر و طمعشان کمتر و عاقبت نگریشان فزونتر.»

(عهدنامه حضرت علی _علیه السلام _ که برای اشتر نخعی نوشت چون او را به ولایت مصر و شهرهای تابع آن گماشت هنگامی که کار امیر آن ولایت ، محمد پسر ابوبکر آشفته گردید.)

امروزه در هر فرآیندی  « آموزش » به عنوان رکنی اساسی و اجتناب ناپذیر محسوب می گردد. در کلیه عرصه های سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و ... دانش و آگاهی دست اندرکاران نهادها و ارگانهای ذیربط در ایفای هر چه شایسته تر اهداف و برنامه های پی ریزی شده ، سهم عمده ای را به خود اختصاص می دهد. در مسیر موفقیت تلاش بی حدّ و حصر گر چه ضرورتی انکارناپذیر می نُماید لکن ناگفته پیداست این تلاش بدون آگاهی کافی از ماهیت هدف و سلسله مراتب دستیابی به آن نمی تواند آنچنانکه باید و شاید ،کارگزارافتد.دستگاه قضایی به عنوان یکی از قطبهای حکومتی ، در طریق احقاق حقوق مظلومان و مستضعفین ، عدالت گستری و تأمین نظم و امنیت جامعه رسالت خطیری را عهده دار می باشد. تحقق هر چه مطلوب تر این رسالت مستلزم بکارگیری صحیح و نظام مند تمام ظرفیتهای قانونی می باشد.

یکی از این ظرفیت های قانونی ایجاد بستر مناسب جهت آموزش قضات، و بروز نگاه‌داشتن اطلاعات حقوقی و قضایی ایشان می باشد. بدین منظور اداره آموزش و تحقیقات قوه قضائیه همه‌ساله اقدام به برگزاری دوره های آموزشی حضوری و آزمونهای حضوری و غیر حضوری می نماید.

آنچه پیش رو دارید پاسخ سؤالات آموزش غیر حضوری قضات دادسرای عمومی و انقلاب(سطح یک) ،ویژه مهرماه 1388، می باشد که در اواخر آبان‌ماه به قضات محترم ابلاغ گردید.

سئوالات فوق شامل شش بخش به شرح ذیل می باشد:

سئوالات آئین دادرسی کیفری  (10 سئوال)

سئوالات حقوق جزای عمومی (8 سئوال)

سئوالات حقوق جزای اختصاصی  (8 سئوال)

سئوالات امور حسبی (8 سئوال)

سئوالات دادرسی عادلانه  (8 سئوال)

سئوالات ادله اثبات دعوی  (8 سئوال)

 که با استفاده از منابع موجود و قابل دسترسی، تمام تلاش بر این بود که بهترین و جامع‌ترین پاسخ ها به سؤالات مطروحه داده شود. امید مقبول درگاه حضرت دوست و مورد استفاده مخاطبین ارجمند آن، واقع گردد.

سئوالات آئین دادرسی کیفری 

 1 – مفهوم استقلال دادسرا در مقابل طرفین پرونده و دادگاه چیست؟ 

(2 نمره) دادسرا هم در برابر دادگاه و هم در برابر طرفین شکایت در یک پرونده از استقلال برخوردار است. استقلال دادسرا در برابر دادگاه بدین معناست که دادگاه نمی‌تواند چنانچه در جریان رسیدگی به یک پرونده از وقوع جرمی مطلع شد، شروع به تعقیب کیفری را از دادسرا بخواهد و در پایان تحقیقات دادسرا نظر به محاکمه متهم داشته باشد، دادسرا می‌تواند به تشخیص خود کیفرخواست صادر و پرونده را جهت رسیدگی به دادگاه ارسال نماید و دادگاه موظف به محاکمه متهم خواهد بود. استقلال دادسرا جنبه دیگری هم دارد و آن در مقابل متهم و شاکی است. در مورد متهم دادسرا می‌تواند در حدود قانون هر تحقیقی را که لازم باشد انجام دهد و هر قراری را که برای تضمین حضور او ضروری بداند، برای وی صادر نماید حتی اگر او چنین تأمینی را مناسب تشخیص ندهد. (با این حال به دلیل شدت و اهمیت قرار بازداشت موقت متهم حق دارد که صدور چنین قراری را مورد اعتراض قرار دهد و به اعتراض او خارج از نوبت دردادگاه رسیدگی خواهد شد.) همچنین دادسرا در برابر شاکی مستقل است و می‌تواند در برخی از موارد حتی بدون تقاضای شاکی، تعقیب کیفری علیه متهم را به جریان اندازد و یا در صورت شکایت قبلی وی، به گذشت وی ترتیب اثر نداده و تعقیب کیفری را همچنان ادامه دهد، ضمن اینکه دادسرا در عنوان اتهامی که به متهم تفهیم می شود هم تابع وصف مجرمانه‌ای که شاکی در شکایت خود عنوان نموده، نیست.  

(منبع: دکتر علی خالقی،آیین دادرسی کیفری،نشر مؤسسه مطالعه و پژوهشهای حقوقی شهردانش،چ2،ص29-30)

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)