X
تبلیغات
رایتل

قاضی دادگستر

عقد و اقسام آن

زهرا عبادی- دادیار اظهارنظر دادسرای عمومی و انقلاب تهران

قسمت چهارم:عقد معین و نامعین

-تعریف و مقصود از تقسیم:

به موجب اصلی که ماده 10 قانون مدنی پذیرفته است،اشخاص الزامی ندارند که معاملات خود را به صورت‌های معینی که در قوانین ...

پیش‌بینی شده است، درآورند.قراردادهای خصوصی، به هر شکل و صورتی که بسته شود،تابع قواعد کلی عقود و معاملات است و از این حیث امتیازی بین عقود معین و سایر قراردادها وجود ندارد.بنابراین، تقسیم عقود به معین و نامعین،تنها از این جهت است که عقود مذکور در باب سوم از کتاب اول قانون مدنی از سایر قراردادها که عنوان و احکام خاصی در قانون ندارد،جداشود.

پس در تعریف عقد معین باید گفت:«عقدی است که در قانون عنوان معین دارد و قانونگذار، به لحاظ اهمیت و کثرت استعمال در عرف،شرایط و آثار آن را معین کرده است؛مانند بیع،اجاره،قرض،صلح،شرکت،ضمان و غیره... .»

عقودی که در قانون عنوان و صورت خاص ندارد و شرایط و آثار آن بر طبق قواعد عمومی تعیین می‌شود،عقود بی‌نام یا غیرمعین است:مانند قرارداد مربوط به طبع و نشر کتاب و تبلیغ درباره کالای معین و اقامت در میهمانسرا.

-راه شناسایی نوع عقد:

عنوانی را که دو طرف به هنگام تراضی برای توصیف پیمان خود انتخاب می‌کنند، در شناسایی نوع عقد اثر قاطع ندارد.دادرس باید مقصود آنان و نوع دیونی را که برعهده گرفته‌اند با صورت‌های موجود در قانون تطبیق کند و تشخیص دهد که چنین صورتی در میان عقود معین وجود دارد یا نه؟ برای مثال، اگر کسی در مقابل طلبکاری بگوید: تعهد می‌کنم که دین مدیون تو را بپردازم، به صرف اینکه لفظ (ضامنم) را بکار نبرده است، نمی‌توان ادعا کرد که تراضی آن دو مشمول مقررات عقد ضمان نیست مگر اینکه مقصود متعهد این باشد که دین در ذمه مدیون اصلی باقی بماند و او ملتزم شود که آن را بپردازد.

به‌طور کلی تشخیص نوع عقد با دادگاه است،چنانکه اتفاق افتاده است قراردادی را که دو طرف نام وکالت بر آن نهاده‌اند، دادگاه بیع تشخیص داده است یا عقدی را که ضمان نامیده شده، دادگاه تعهدساده و مشمول ماده 10 قانون مدنی دانسته است.

(منبع:دکتر ناصر کاتوزیان،دوره مقدماتی حقوق مدنی،اعمال حقوقی،چ7،نشر شرکت سهامی انتشار با همکاری بهمن‌برنا،30)/پایان

نظرات (3)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام ببخشید عقد نامعین مشروعیت داره؟و مصادیقشو بفرمایید
یکشنبه 16 اسفند 1394 ساعت 11:17
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام
بله،عقد نامعین مطابق مواد 10 ، 219 و 223 قانون مدنی معتبر، مشروع و لازم الاتباغ است.
بسیار عالی است . ممنون . برایتان از صمیم قلب آرزوی توفیق دارم ...
چهارشنبه 17 مهر 1392 ساعت 23:49
امتیاز: 0 0
از مطلبی که به من اموختید کمال تشکر را دارم ِ . من از طریق اینترنت مطالب حق.قی را می اموزم زیرا در محل کار فرصتی برای کتاب باز کردن نیست و از خواندن ان لذت می برم . من علاقه زیادی به این رشته دارم . شما برای امثال من الگوی بسیار خوبی هستید . لطفا برایم دعا کنید تا بتوانیم مانند شما موفق شویم . متشکرم .
سه‌شنبه 16 فروردین 1390 ساعت 13:43
امتیاز: 0 0