X
تبلیغات
رایتل

قاضی دادگستر

م.ق.290)بانک اطلاعات فوت شدگان تصادفات رانندگی

سئوال از خانم میترا درخشی

  با سلام و عرض احترام

آیا بهینه سازی بانک اطلاعات به پایان رسیده است. در صورت مثبت بودن، چگونه می توان به آن دسترسی داشت؟ با تشکر- درخشی

پاسخ از ما:

با توجه به سابقه معرفی این بانک در وبلاگ قاضی دادگستر و حسب خبر واصله، اطلاعات بانک تنها در سازمان پزشکی قانونی کشور نگهداری و بهینه سازی می شود. اطلاعات آن به صورت روزانه، ماهانه، سالانه موجود و قابل دسترسی است، اما تنها با مکاتبه مراجع مجاز و مربوطه مانند مراجع قضایی و انتظامی امکان پذیر است. افراد عادی ....

به آن دسترسی ندارند. اما توضیحات تکیملی در مورد بانک مزبور:

هدف آن ایجاد بانک اطلاعاتی منسجم، دقیق و قابل اطمینان در کشور در زمینه تلفات ناشی از تصادفات رانندگی است که متضمن آمار و شاخص های مورد ارزیابی شامل اطلاعاتی نظیر سن، جنسیت، تحصیلات، شغل، ویژگی های جسمانی، وضعیت تأهل، محل وقوع حادثه، وضعیت روشنایی محل، نوع معبر، نوع و وضعیت رویه آسفالت، اعلام کننده سانحه، نحوه انتقال متوفا، محل وارد شدن ضربه، علت نهایی فوت، محل فوت، وضعیت متوفا در هنگام تصادف، رنگ لباس، نحوه وقوع تصادف، نوع خودرو، نام محور و ... می باشد.

برای بهینه سازی اطلاعات این بانک، توافق نامه ای میان سازمان پزشکی قانونی به عنوانسازمان مجری و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به عنوان سازمان کاربر از ابتدای سال 1388 تنظیم و تا نیمه نخست سال 91 اعتبار دارد و با موافقت 2طرف قابل تمدید است.

 

براساس این موافقت‌نامه جهت تسهیل در فعالیت کارشناسان سازمان مجری برای اجرای این توافق‌نامه، سازمان کاربر مـتـعـهـد مـی شـود، تـجـهـیـزات سـخـت افـزار رایـانه‌ای، پزشکی و آزمایشگاهی که در راستای انجام این توافق‌نامه استفاده می‌شود به صورت امانی در اختیار سازمان مجری قرار گیرد. همچنین سازمان مجری متعهد می شود به صورت ماهانه و حداکثر تا بیستم ماه بعد، اطلاعات کل کشور را به تفکیک استانی جمع آوری کند و در قالب فایل نرم افزاری به سازمان کاربر در مرکز تحویل دهد. همچنین بررسی و اعلام نظر مبنی بر تأیید یا عدم تأیید اطلاعات دریافتی حداکثر یک هفته پس از دریافت اطلاعات توسط سازمان کاربر انجام می‌شود.

 

محور اصلی این توافق‌نامه، ارائه اطلاعات فوت‌شدگان ناشی از تصادفات رانندگی در سطح کشور اعم از درون شهری، برون شهری و روستایی از سوی سازمان پزشکی قانونی به عنوان سازمان مجری به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به عنوان سازمان کاربر است که از ابتدای سال 1388 آغاز شده و تا نیمه نخست سال 91 اعتبار دارد و با موافقت 2طرف قابل تمدید است.

 

براساس توافق نامه میان دو سازمان فوق تمام شاخص ها و اطلاعات مربوط به متوفیان سوانح رانندگی بررسی و سهم عوامل مختلف در بروز سانحه تعیین شود تا با توجه به آمار، راهکارهای مناسب ارائه و زمینه کاهش تلفات ناشی از تصادفات رانندگی فراهم شود.

 

از آنجا که پایه و اساس هر کار پژوهشی در زمینه حمل و نقل و ایمنی جاده‌ای داشتن بانک اطلاعاتی دقیق و تحلیل آن است، با تبادل این موافقت‌نامه بین 2 سازمان، زمینه ایجاد یک بانک اطلاعاتی دقیق و امکان بهره برداری از آن توسط سازمان و پژوهشگران و جامعه دانشگاهی فراهم شود.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)