X
تبلیغات
رایتل

قاضی دادگستر

فردیک کبیر و آسیابان

موضوع فردریک کبیر و آسیابان مجاور قصر سان سوسی(sans souci) پوتسدام‏ یکی از مظاهر و مشخصات عدالت در اروپا است.

 

نزدیک پوتسدام که مقر صلح عمومی جهان در جنگ اخیر واقع شد و سابقه تاریخی را تکرار نمود پارک معروفی است بنام «قصر سان سوسی» که هر سال گروهی از مردم بدیدن آن میروند. آن قصر را فردریک کبیر ساخته و پس از اتمام آن مشاهده نمود آسیای کهنه جنب قصر از زیبائی آن کاسته و آنرا بد منظره نموده ،آسیابان را نزد خود طلبیده و به او گفت ...

آسیای تو اسباب زحمت و خرابی‏ قصر من شده و میخواهم آنرا از تو بخرم میزان قیمت آن چیست؟

 

آسیابان به امپراطور گفت آنرا نمی فروشم زیرا یادگار اجداد ما میباشد و برای ما مقدس است و به هیچ قیمت آنرا از کف نخواهم‏ داد.

 

امپراطور از این پاسخ مکدّر شد و او را تهدید نمود که از تصرف تو خارج خواهم ساخت.

 

آسیابان‏ در قبال تهدید پادشاه اظهار نمود: تا درب محاکم برلن باز است و قضات حافظ حقوق‏ من و امثال من میباشند از تهدیدهای اعلیحضرت باکی نداشته و از میدان‏ در نخواهم رفت و به آن ترتیب اثر نخواهم داد .

 

راجع به آسیای سان سوسی تاریخچه ‏ایست که در تمام کتب مسطور است و آن اینست‏ که بازماندگان آسیابان از نظر عسرت و پریشانی به بازماندگان فردریک کبیر مراجعه کرده و تقاضای فروش‏ آنرا برای ضمیمه نمودن به قصر سلطنتی نمودند.

 

شاه در قبال این تقاضا چنین پاسخ داد که ذیلا نگاشته میشود:

«همسایه عزیزم: نامه شما را که متضمن تقاضای فروش آسیای کهنه اجدادی بود ملاحظه نمودیم چون این آسیا با آن سوابق تاریخی دیگر بشما تعلق ندارد و متعلق به تاریخ است از خرید آن معذوریم نظر باینکه از نظر اخلاق و نوع دوستی هر همسایه‏ ای باید به همسایه خود کمک نماید یک فقره حواله‏ به مبلغ ده هزار فلورن برای شما میفرستم که وجه آن را از خزانه گرفته و نیازمندیهای خود را تهیه و تامین نمائید.»

 

منبع: قسمتی از مقاله «وظیفه اخلاقی قضات در امور دادرسی و اجرای عدالت»، محمود سرشار

 

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)